Bemutatkozás
MISSZIÓS NYILATKOZAT
Célunk, hogy segítsük a hálózatok szakmai munkáját, erősítsük támogató szerepüket, melyek hatására növekedhet egyfelől a hálózatokhoz tartozó, másfelől a hálózatokhoz együttműködéssel kapcsolódó önálló családi napközik gondozási-nevelési tevékenységének színvonala, szakmai elismertsége, javulhat a szolgáltatás hozzáférhetősége, fenntarthatósága. A családias napközbeni kisgyermekellátás érték a gyermekellátásban, más ellátási formával nem helyettesíthető egyedi értékeket hordoz.
További célunk, hogy erős, érdek érvényesítésre is alkalmas szakmai közösségként szakmapolitikai javaslatokat fogalmazzunk meg a döntéshozók felé a terület védelme és fejlődése érdekében.
Közös értékeink:
- A családi napközik magyarországi működésük eddigi 20 éve alatt komoly szakmai tapasztalatokat halmoztak fel, és nagyon intenzív fejlődési folyamaton mentek keresztül. A szolgáltatás megszűnésével egyidőben létrejövő családi bölcsőde, munkahelyi bölcsőde, napközbeni gyermekfelügyelet új ellátási formák őrizzék meg az elért eredményeket, értékeket
- A szolgáltatások hálózatban működtetése plusz szakmai potenciákat hordoz, a szakmai munka összehangolásában, minőségellenőrzésében, sok esetben a minőségirányításban. Ezek a lehetőségek a hálózati koordinátor közreműködésén keresztül realizálódnak.
- A hálózatban megoszlanak, és ezáltal csökkennek az egy szolgáltatásra jutó általános költségek (könyvelő, marketing...stb.) és hatékonyabban végezhetők ezek a közös feladatok.
- A hálózat szakmailag több, mint a részek összessége, a hálózatban kummulálódnak a tudások.
- A hálózati forma nagyobb szakmai biztonságot és biztosabb fenntarthatóságot jelent a benne dolgozóknak és fenntartóknak, ezáltal a minőség stabilabb garanciáit nyújtva a szolgáltatást igénybe vevőnek, ill. finanszírozóknak.
- A hálózati forma több lehetőséget kínál a szakmai fejlődésre a tudás-, a költségek megosztásával és hálózati koordinátor alkalmazásával.
A FACILITÁTOR SZERVEZET BEMUTATKOZÁSA
A Fehér Kereszt Egyesület az országban elsőként hozott létre családi napközi hálózatot 2004-ben. Szakembereink oktatóként, tanácsadóként a kezdetek óta vesznek részt a családi napközi felkészítő képzésekben, továbbképzéseken (a Fehér Kereszt Gyermekvédő Alapítvánnyal együttműködve több uniós projektben is, összesen közel kétszáz képzésen), alapító tagként a Magyarországi Családi Napközik Közhasznú Egyesületben aktívan tevékenykedünk a szervezet szakmapolitikai célkitűzéseiért.
2014 őszén pályáztunk a Norvég Civil Támogatás Alaphoz, hogy forrást szerezzünk a hálózatokat segítő szakmai közösség építéséhez, amelyet meg is nyertünk. 2015. júniusában elindult CSALÁDI NAPKÖZI HÁLÓZATOK KOMPETENCIÁINAK ERŐSÍTÉSE NCTA-2014-10772-C c. projektünk.
Azt reméltük/-jük, hogy összefogva a hálózatokat létre jön egy érdekérvényesítésre, a szakmapolitikai döntéshozók befolyásolására is alkalmas civil közösség. Amikor az elképzelés a hálózatokat tömörítő összefogásra megszületett, még magunk sem godoltuk, hogy mennyire időszerűvé válik ez a kérdés.