Családi napközi hálózatok kompetenciáinak erősítése c. projekt
A Fehér Kereszt Baráti Kör Kiemelten Közhasznú Egyesület a Norvég Civil Támogatási Alap finanszírozásával
2015. június-2016. árpilis közötti időszakban a családi napközi hálózatok és hálózati jegyeket mutató családi napközi fenntartók munkájának segítésére
a CSALÁDI NAPKÖZI HÁLÓZATOK KOMPETENCIÁINAK ERŐSÍTÉSE (NCTA-2014-10772-C) címmel szakmai támogató programot valósít meg.
ELŐZMÉNYEK
A projekt elindításában azokat a nehézségek és problémák motiváltak, amelyet a területen tapasztaltunk eddigi munkánk során:
2011 évtől kezdve működtethető hálózatban a családi napközi, de a szabályozás hiányosságai miatt csak alig tudnak érvényesülni a hálózatok előnyei. A feladatok meghatározásakor nem kérték ki a területen működtetők véleményét; mielőbb össze kell vetni az elkészült módszertani anyagokat a szakemberek véleményével. Ma a hálózatok között gyakorlatilag nincs kapcsolat, szükség van az együttműködés kialakítására Az Egyes hálózatokon belüli tudás, módszerek, gyakorlatok nem kerülnek megosztásra, külön-külön keresik a válaszokat. Mind az önálló családi napközik, mint a hálózatok szakmailag magukra hagyottan, bizonytalanul érzik magukat, elszigeteltségük sok energiát vesz el a minőségi gyermekellátástól. Legfőbb ideje, hogy a különböző, saját fejlesztésű gyakorlatokból ésszerű munkaszervezéssel hatékonyabbá váljon a hálózati működés, vonzóbb lehetőséggé a hálózati telephely vezetői munkakör, mert csak ezen a módon lehet csökkenteni a férőhelyhiányt.
A PROJEKT CÉLJA
Rövid távon célok:
- Használható szakmai anyag kidolgozása,ami módszertani, szervezeti kérdésekben irányt mutat a családi napközi hálózatoknak előnyeik, lehetőségeik kihasználásához.
- A hálózati működés előnyei, akadályozó tényezők elemzése, problématérkép készítése, jó gyakorlatok összegyűjtése, a szakmai elvárások egységesítéséhez szakmai anyagok készítése, egyeztetve a tágabb körben működő hálózatokkal, vagy hálózati jegyeket mutató kisebb fenntartókkal.
- A vélemények beépítése, tudásmegosztás a különböző erősségekkel bíró hálózatok között. A szakmapolitika befolyásolására javaslatok készítése és képviselete.
- A hálózatok hosszú távú együttműködésére platform létrehozása a pályázat zárásáig, mely folytatja a szakmai-érdekképviseleti tevékenységet demokratikusan működve.
- Az elkészült anyag megismertetése a teljes csana társadalommal, kapcsolódási pontok, tudásbázis, telefonos és emailes tanácsadás létrehozásával.
- Ajánlások készítése, az önálló napköziket inspirálni a hálózathoz való csatlakozásra, számukra segítő szolgáltatások kidolgozása, melyek igénybe vételével szakmai támogatást kapnak, hozzájutnak a szükséges információkhoz , csökkennek adminisztrációs terheik, több idejük marad a napi feladatokra, ezáltal emelkedik az ellátás színvonala, minimalizálni tudják a hiányos működés következményeiként jelentkező anyagi veszteségeket (normatíva visszahívása, büntetések). A települési önkormányzatok és a társadalom tájékoztatása a csana hálózatok nyújtotta lehetőségekről,
- segítség, ösztönzés az új napközi hálózatok létrehozásához.
Hosszú távon célok:
- A hálózatok megerősödése, általuk kialakított szervezeti formában hatékony érdekképviseleti szervvé állása, a családban gondozás szakmai presztízsének erősödése, minőségbiztosított szakmai elvárások alkalmazása, folyamatos tevékenység a családi napközi ellátás hozzáférhetőségének növelése érdekében (minden településen valamennyi gyermek számára legyen elérhető), egyenrangú partnerré válni az egészségügy, oktatás területein működők szakembereivel (védőnők,korai fejlesztés, gyógypedagógia, fejlesztő pedagógia, pszichológia), eredményeket elérni a speciális igényű gyerekek számára helyben biztosítható fejlesztések, kezelések megszervezésében.
- Egységes sztenderdek létrehozása, ami a gyermekellátók szakmai kompetenciáinak erősödését, a családi napközi gondozói munka szakmává válását eredményezheti. A projektben létrehozott tudásbázis kezelése, fejlesztése, a szakmai ajánlások és naprakész információk hozzáférhetőségének biztosítása.
- A családi napközi a mai napig nem tudta betölteni méltó helyét a gyermeknevelési formák között, elterjedtsége alacsony. A projektben résztvevők mindegyike régóta kapcsolatban van a területtel, hisz abban, hogy nem csak ott tud hatékonyan segíteni a gyermeknevelésben, ahol a családok stabilak gazdaságilag és a működtetés feltételei biztosítottak, a feltételek változtathatók. Ehhez azonban szükség van a hálózatokra, a hálózatok összefogására, érdekképviseletére.
TERVEZETT TEVÉKENYSÉGEK
Műhelymunka
- A felmerülő működéssel, működtetéssel kapcsolatos kérdések összegyűjtése, struktúrálása, kategorizálása. Milyen nehézségekkel küzdenek az egyes és hálózatban működő napközik? Hol találnak ezekre megoldást? Mi az, amire sehol? Jogi háttér hiányosságainak megfogalmazása.
- Hatóságok eljárásainak különbözősége az ország különböző területein. Csanák adminisztrációjában elkövetett jellemző hibák, következményeik (normatíva visszahívás), kiküszöbölésük. Csanák bezárásának okai. SNI-s gyerekek ellátásának lehetőségei. Tapasztalatok, megoldások, jógyakorlatok összegyűjtése. Szakértők bevonásával kérdések megválaszolása.
- A műhelymunkát megelőzően interjút készítünk a bevonódni kész családi napközi hálózatok és hálózati jegyeket mutató fenntartók bevonásával.
- Szakmai protokoll kidolgozása egyes és hálózatban működő családi napközik számára műhelymunka eredményei alapján
- Ajánlások a hatékony adminisztrációra, a törvényi megfelelés feladatainak optimalizálására. Szakmai anyag kötelezően foglalkoztatott koordinátor feladatkörére, lehetőségeire. Hálózati működtetői feladatok, lehetőségek. A hálózat menedzseri funkciói. A hálózaton belüli és hálózatok közötti tudásmegosztás lehetőségei, eszközei, módszerei, gyakorlata. Külső kapcsolatrendszer, kapcsolattartás hatóságokkal, önkormányzatokkal, szülőkkel.
- Segítségadás tervezett formái: 24 órás telefonos segítségadás, FB csoport, levelező lista 3. Weboldal, zárt FB csoport létrehozása, Weboldal kifejezetten szakmai oldal csanásoknak.
- A kidolgozott anyag véleményeztetés a bevont hálózatok segítségével.
- Hálózaton belüli szakmai segédanyag kidolgozása a gyerekekkel végzett munkához.
- Nevelési eszköztárral a családi napközi vezetők napi munkájának segítése - életkornak megfelelő tevékenységek összegyűjtése havi lebontásban, mely segítségével a gondozók a helyi sajátosságoknak megfelelő tervet készíthetnek.
Zárókonferencia
Az eredmények ismertetése a családi napközi, családi napközi hálózat működtetők, a kormányzati és a módszertani szervek számára.
Protokoll eljuttatása valamennyi családi napközihez, módszertani intézményekhez, kormányzati szervekhez.
Szakmapolitikai javaslatok megfogalmazásával a fejlődést segítő változások bevezetésének ösztönzése. A projekt lezárása utáni együttműködéskereteinek kialakítása.
Utánkövetés: projekt zárás után fél évvel kérdőív a gyakorlati használatról.
Önkormányzatoknak e-DM levél kiküldése, amely tájékoztat a napközbeni kisgyermekellátás családi napközi hálózatban történő megoldásának előnyeiről.
2015. decemberig MEGVALÓSULT TEVÉKENYSÉGEK
Előkészítés – interjúk
2015. június és augusztus között interjúkat készítettünk hálózati koordinátorokkal, szakmai vezetőkkel, fenntartókkal, napközi vezetőkkel. Ezen a helyen is szeretnénk köszönetet mondani azoknak, akik rengeteg információt adtak ahhoz, hogy fel tudjuk tárni a csana hálózatok működési problémáit, pozitív tapasztalatait:
- Babusgató Családi Napközi hálózat (Budapest és Pest megye): interjú alany: Katulic Péterné a fenntartó alapítvány képviselője és a hálózat koordinátora.
- Budapest XIII. kerületi Önkormányzat Családi napközi hálózata (Budapest és Pest megye): interjú alany Polonyi Tünde a hálózat koordinátora.
- Almafa Gyerekház Solymár: interjú alany a fenntartó nonprofit kft. képviselője Kővári Krisztina
- Váci Egyházmegye Családi napközi Hálózata (Nógrád és Pest megye): interjú alanyok:
- a fenntartó szolgáltatás vezetője: Pálfai Gellért, két hálózati koordinátor: Gável Péter és Géczyné Kodák Erika
- Csernus Mária Magdolna független családi napközi koordinátor, pedagógiai szakmai tanácsadó
- Kapocs a Gyermekekért Családi napközi Hálózat: interjúalany: Takács Andrea a fenntartó nonprofit kft képviselője és hálózati koordinátor.
- Családi napközi a Boldogabb Gyermekkorért Alapítvány családi napközi hálózata (Budapest és Pest megye): interjúalany: Hatvani Anikó a fenntartó alapítvány képviselője és hálózati koordinátor.
- Ajándék Családi napközi Hálózat (Budaörs): interjú alany:Tóth Péter a fenntartó alapítvány képviselője
Az interjúk elemzése alapján terveztük meg a szakmai műhelymunkát és azt a foglalkozás gyűjteményt, amelyet a családi napközi (tov.:csana) vezetők gyerekekkel végzett munkájának támogatására dolgozunk ki.
Szakmai műhelymunka
Kétféle témában szerveztük tematikusan a szakmai műhelyeket:
- A családi napközi hálózatok működtetésének támogatása, fenntarthatóság (röv. működtetői műhely)
- A családi napközben folyó szakmai munka támogatása (röv. pedagógiai műhely)
Mindkét témában neves és tapasztalt szakemberek dolgoznak.
- A pedagógiai műhelymunka résztvevői:
- ·Szombathelyiné dr. Nyitrai Ágnes egyetemi tanár a napközbeni kisgyermekellátás, bölcsődei kisgyermeknevelés szakértője,
- Tímárné Hunya Tünde egyetemi tanár, a Csodacsalád Családi napközi Hálózat vezetője,
- Papp Szilvia pedagógus a Lóczy Intézet munkatársa,
- Rabi Edina a Fehér Kereszt Egyesület családi napközi hálózatának koordinátora,
- Grosch Mária a Fehér Kereszt Egyesület munkatársa, napközbeni kisgyermekellátási szakértő,
- Murányi Beáta, pedagógus a Fehér Kereszt Egyesület munkatársa.
- A működtetéssel foglalkozó szakmai műhely résztvevői:
- Takács Andrea a Kapocs a Gyermekekért csana hálózatból Budapestről,
- Katulicz Péterné Gabi a Babusgató csana hálózattól Budapestről,
- Nyári Szilvia Harmatcsepp csana hálózattól Hódmezővásárhelyről,
- Rabi Edina a Fehérkereszt Egyesület családi napközi hálózatának koordinátora,
- Grosch Mária a Fehérkereszt Egyesület munkatársa, napközbeni kisgyermekellátási szakértő,
- Murányi Beáta, pedagógus a Fehérkereszt Egyesület munkatársa.
2015. decemberére elkészültek az anyagok, amelyek jelenleg szakmai szerkesztés, ill. lektorálás alatt állnak. Most ízelítő, később a teljes anyag olvasható a „Szakmai anyagok” menüpont alatt.
Kommunikáció
A projekt során több körben megszólítottuk a családi napközi hálózatokat, e-mailben.
2015. szeptemberétől működik zárt facebook csoportunk, amelyen folyamatosan frissülnek az aktuális információk, amelyre nagyon sokan igény tartanak a felgyorsult ütemben történő jogszabályváltozások miatt. Ugyan akkor a zárt csoport lehetőséget teremt az információ- és véleménycserére a tagok között. Ha csatlakozni szeretnél a zárt facebook csoporthoz – amely egyelőre nem csak a hálózati összefogás tagjai számára nyitott kattinsts a weboldal alján lévő facebook ikonra.
Novemberben megjelent első hírlevelünk. Ha 2016. január 31-ig feliratkoztok a hírlevélre, visszamenőlegesen is elküldjük a hírleveleket. Hírlevél megjelenést az aktualitásoktól függően tervezünk megjelentetni. Várjuk azok jelzését a tagságból, aki szívesen bemutatnák tevékenységüket a legközelebbi decemberi, ünnepi hírlevelünkben.
Web-olalunk újszülött korban van. Várjuk azokat az anyagokat, amelyekkel gazdagítani szeretnétek a közösség tudását, megosztanátok másokkal.
Szakmai tanácsadás
Facebook és webolalunkon keresztül szakértőink (lásd. a „Tanácsadóink bemutatkozása” menüpontot.)